Párbeszéd közügyekről

Szólj hozzá! Konstruktív, higgadt bal-jobb-centrum eszmecsere közügyekről, stratégiai kérdésekről, jövőképekről - tabuk és gumicsontok nélkül

Utolsó kommentek

  • Vértes László: @KZS: "Mindenki mondja akkor a magáét." Egyetértek, ilyen a valódi demokrácia, a hatásosabb érvek... (2013.06.03. 11:06) Az USA és a kereszténység
  • KZS: Mindenki mondja akkor a magáét. A két említett szabadelvű demokráciát három vonás jellemzi. Többé-... (2013.06.02. 10:22) Az USA és a kereszténység
  • Vértes László: @KZS: "minden szabadelvű demokrácia, már ha van szerinted olyasmi" Az amerikai és a francia demok... (2013.06.02. 09:57) Az USA és a kereszténység
  • KZS: @Vértes László: Értem, és tiszteletben tartom, hogy ez a te másoknak nem ártó véleményed. Kicsit p... (2013.06.01. 21:22) Az USA és a kereszténység
  • Vértes László: @KZS: "Olyan polgárok állama (önkormányzata), akik nem szolgái senkinek és egyenrangúak egymással,... (2013.06.01. 19:49) Az USA és a kereszténység
  • Utolsó 20

Címkék

2012.01.09. 08:40 Vértes László

Kóros megfelelési kényszerünkről

A magyar nép évszázadokon keresztül idegen hatalmak befolyása alatt élt, az önrendelkezést csak mámoros forradalmi pillanatokban tapasztalta meg. Aztán mindig jött a feketeleves. Elitünk úgy maradhatott fenn, hogy behódolt. A sokadik generációban már egyenesen kereste az illetékes nagyhatalom kedvét. A nép passzív-agresszív kurucként viselkedett, félszemmel az elitre sandítgatva, hátha egyszer sikerül úgy kuruckodnia, hogy egyben a labancok elismerését is kivívja. 

A világ elkönyvelte, hogy ilyenek vagyunk, így kell velünk bánni. 2011 decemberében Hillary Clinton amerikai külügyminiszter levelet írt a magyar kormánynak, súlyos aggályokat megfogalmazva az Alaptörvénnyel, a médiatörvénnyel és az egyházakról szóló törvénnyel kapcsolatban. Egyebek mellett azt is kifogásolta, hogy saját metodista egyháza az új törvény értelmében nálunk nem számít történelmi egyháznak. A kormány nem válaszolt a levélre. A nyomásgyakorlást folytatva aztán az amerikai nagykövet interjút adott a Népszabadságnak, mire a Fidesz az alábbi idézettel reagált. 

„A szocialistáknak bűntudatuk van, és gazsulálnak nekünk. Ez olyan előny, amit csak a bolond hagy kihasználatlanul. A volt magyar kommunisták úgy adják be a derekukat, mint ahogy annak idején ezt tették a szovjet gazdának. És meglepi őket, hogy velünk mégiscsak könnyebb tárgyalni.” (William Odom amerikai tábornok és kémfőnök)

Bátor szakítás ez a szolgamúlttal, példát mutat a magyar közvéleménynek: a nemzeti érdekekért kiállva nem kell megfelelnünk sem a nagyhatalmaknak, sem a nemzetközi sajtónak, sem a baloldali elitnek. Nem is lehet, hiszen nekik egyedül egy ízig-vérig baloldali kormány felelne meg. Hiába igyekeznénk szebben, jobban, okosabban, szalonképesebben, csak úgy járnánk, mint Antall József. A Magyar Köztársaság első szabadon választott miniszterelnöke végig baloldali össztűz alatt állt, ha volt rajta svájci sapka, akkor azért, ha nem, akkor értelemszerűen azért. Pedig ő lovagiasan igyekezett megfelelni a poszt-szocialista értelmiségnek, elfogadta a liberális gazdasági tanácsokat, lemondott a média átszervezéséről, felvállalta a Kádár-rezsimről ránk maradt elképesztő adósságot, bagóért privatizálta a magyar gazdaságot, nyeregben hagyta a szocialista elitet. Cserébe a bal-liberális média szidta, mint a bokrot. 

1993-ban aztán hatalmasat fordult a megítélése, egyszeriben tiszteletre méltó, bölcs, nagy formátumú államférfiú lett, a baloldali és liberális értelmiség végre elismeréssel szólt róla. Mivel érte el az előléptetést? A halálával. A magyar baloldal azóta is vallja, hogy csak a halott jobboldali a jó jobboldali. Fontos ezt tisztán látniuk mindazoknak, akik szerint amennyiben a nemzetközi sajtó rosszat mond a magyar kormányról, az akkor is mérvadó, ha a tények szintjén nem igaz. Egyik liberális vitapartnerem így fogalmazta ezt meg: azért az is érdekes, hogyan látnak bennünket külföldön. Tényleg érdekes, de ha következetesen hamis képet festenek rólunk, az egyben botrányos és felháborító is. 

Álláspontom szerint nincs olyan működési mód, nincs olyan törvénykezés, nincs olyan gazdálkodás, amellyel a Fidesz meg tudna felelni a hazai baloldal és a nemzetközi média/pénzügyi körök érdekvezérelt ízlésének. Kár efféle illúzókba ringatni magunkat. A magyar nép vagy kiáll önérdekéért, bármekkora vita lesz belőle, vagy soha nem élhet jólétben, ugyanis gyáva népnek nincs hazája. Megfelelni egyetlen szempontnak kell: a nemzeti érdekünknek.

1 komment

Címkék: politika közélet


A bejegyzés trackback címe:

https://kozugyek.blog.hu/api/trackback/id/tr543530623

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Fritz David 2012.01.09. 09:41:06

"Bátor szakítás ez a szolgamúlttal"

Nem bátor, hanem vakmerő. A Fidesz nacionalista politikát folytat, azaz példátlan módon elsősorban nem külföldi, hanem belföldi tőkéscsoportok megbízásait teljesíti, vagyis akárcsak egy dél-amerikai diktatúra (most függetlenül attól, hogy megválasztották-e a "diktátort"), amelyik államosítja az United Fruit Company birtokait, lábbal tiporja az európai keresztény civilizációs értékeket. Ez önmagában nem kell, hogy katasztrófához vezessen, mert nem lesz a gyarmatok minden rendetlenkedéséből "police action", különösen egy olajmentes ország vonatkozásában nem indokolt a túlzott érzékenység. A hiba a konfrontáció túlzott mértéke. Lehet, hogy mérsékeltebb politika helyesebb lett volna. Pl. kisebb bankadó, és Erstebankország sajtója egyből kevesebb fasizálódást figyelt volna meg Magyarországon. Vagy legalább néhány vadászgépet kellett volna venni, és akkor talán Lockheedmartinország politikusa se vett volna észre "hibákat" az alkotmányban. Vagy ki tudja, melyik volt az a konkrét lépés, ami a fehérember mostani hőbörgését kiváltotta. Talán 80 év múlva megfejtik a történészek.

Orbán miniszterelnöksége komoly veszélyben forog, és ez elég meglepő, mert egyébként tehetséges politikus. Miért nem tanúsított önmérsékletet?

Vagy arra kell következtetnünk, hogy Orbán elbutult, elvesztette politikusi érzékét, vagy arra, és én ezt tartom helyes magyarázatnak, hogy a Fidesz Zrt. befektetői által feladott megrendeléseket teljesítette/teljesíti, ezek a "vívmányok" megmaradnak akkor is, ha neki mennie kell, vagyis a "bukása" nem izgatja a valódi tényezőket. Tehát azért megy a falnak, mert hátulról erre kényszerítették, mint egy katonát a záró alakulat.

Az meg csak természetes, hogy a jobboldal sohasem lesz szalonképes, mivel a Fidesz Zrt. tulajdonosai, befektetői között kevés a kül- és sok a belföldi, míg nyilván más arányok vannak a késsel-villával enni tudó, európai értékekre nyitott pártokban (Gondoljunk a Richard Field-pártra, vagy hogy Medgyessy sem viccből kapta a francia becsületrendjét, feltételezem).

"A magyar nép vagy kiáll önérdekéért, bármekkora vita lesz belőle, vagy soha nem élhet jólétben"

A kiállás az önérdekekért nem garantál semmit, főleg, ha demokratikus bombázás vet neki véget. Ráadásul nincs "magyar nép" mint érdekközösség. Más érdekei vannak a mellőzött értelmisinek, aki arról fantáziál, hogy amerikai tankon vonulhat be az egyetemi kutatóhelyre, ahol nem kellett a mucsaiaknak, megint más érdekei vannak a nyugdíjasnak, aki szeretne már egy kis emelést kapni IMF-hitelből, más az érdeke egy nacionalistának, aki nem örülne, ha a közszolgálati műsorok háttérképe megint kék lenne PFZ helyett stb.

Van jónéhány bezzegország, amely félgyarmatként tűrhető életszínvonalat ért el. Erre Magyarországnak is lehetősége van, ez a "labanc" érvelés lényege, persze ehhez vállalható minőségű labancok is kellenének.

Ha lenne nemzeti érdek, az is diktálhatná az alkalmazkodást a nagyhatalmakhoz, mert a jelek szerint nem alkalmazkodni még veszélyesebb, és a korábban gyanítottnál szűkebb a félgyarmatok mozgástere.
süti beállítások módosítása